Studenci PW a wyrzutnia małych rakiet

Wyrzutnię, która umożliwi wynoszenie w kosmos małych rakiet, konstruują studenci Politechniki Warszawskiej. Liczą na to, że wystrzeliwane rakiety przekroczą granicę kosmosu, a umieszczone na nich urządzenia umożliwią przeprowadzanie doświadczeń naukowych.

Ten artykuł został opublikowany 24-04-2013 23:17 i może nie być aktualny. Spróbuj wyszukać nowsze treści.

Nad wyrzutnią pracują: Damian Kaniewski, Bartosz Bartkowiak, Błażej Marciniak, Jan Matyszewski i Adam Okniński z Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej.

„Nasza wyrzutnia będzie wynosiła rakiety, które mogą osiągnąć masę dochodzącą do 100 kg. Docelowym pułapem jest przekroczenie granicy 100 km, czyli umownej granicy kosmosu” – powiedział PAP Damian Kaniewski.

Do tej pory studenci wystrzelili tylko jedną rakietę – „Amelię”, która w kwietniu 2011 roku przekroczyła pułap 400 metrów. Służyła jednak tylko przetestowaniu technologii stosowanych przez studentów PW. W sierpniu studenci powtórzyli jej start, ale rozbiła się po starcie. Nie zadziałał spadochron, mający sprowadzić ją na ziemię.

Pierwszą rakietą, która wystartuje z nowej wyrzutni, będzie "Amelia2" lub "A2". Tym razem będzie to konstrukcja dwustopniowa co oznacza, że każdy stopień będzie zawierał własny silnik i paliwo.

„Rakieta, by mogła osiągnąć wyższe pułapy, powinna być podzielona na stopnie. Podczas lotu niepotrzebna część odpada, a w drugim członie uruchamia się dodatkowy silnik” – wyjaśnił rozmówca PAP.

Prace nad "A2" są już zaawansowane, a konstruktorzy z Sekcji Rakietowej pracują nad kolejnymi etapami realizowanego przedsięwzięcia.

Urządzenia wynoszone w kosmos za pomocą wyrzutni umożliwią przeprowadzanie różnorodnych doświadczeń, zwłaszcza meteorologicznych. „Nie skupiamy się jednak na eksperymentach. To zostawiamy zewnętrznym organizacjom. Po prostu planujemy udostępniać im miejsce na tych rakietach” – zaznaczył.

Jak podkreślają młodzi konstruktorzy, takie rakiety zdecydowanie przyczyniłyby się do rozwoju techniki w Polsce, ponieważ w Polsce brakuje tego typu inicjatyw i nie ma możliwości wynoszenia na większe pułapy niewielkich eksperymentów naukowych.

„Działa Polskie Towarzystwo Rakietowe, ale też jest dopiero w fazie rozwoju i nie udostępnia gotowych rakiet, które mogłyby wynosić eksperymenty w kosmos” – wyjaśnił Kaniewski.

Przewidywany koszt wyrzutni to około 4,5 tysiąca złotych, ale – jak przyznają młodzi konstruktorzy - trudno znaleźć takie środki. „Dlatego szukamy sponsora, który mógłby w taką wyrzutnię zainwestować. Gdyby środki udało znaleźć się już dziś, to wyrzutnia powinna być gotowa do końca wakacji” – powiedział rozmówca PAP.

Członkowie Studenckiego Koła Astronautycznego przeprowadzają eksperymenty, symulacje komputerowe. Współpracują z Politechniką Warszawską, Instytutem Lotnictwa i wieloma innymi jednostkami badawczymi.

Szczegółowe informacje na temat rakiety Amelia i działalności Sekcji Rakietowej SKA są dostępne na stronie: http://rakietowcy.ska.meil.pw.edu.pl/

Dodano:

24-04-2013 23:17

Dodane przez:

Admin Admin

Źródło:

PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

Kategoria:

Ciekawostki
systemu komentarzy dostarcza Disqus
nasi partnerzy