Oscary 2014 - nominacje

Znamy już tegoroczne nominacje do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie filmu. Jak zwykle budzą one spore kontrowersje. Warto bliżej przyjrzeć się proponowanym dziełom. Oto przegląd obrazów nominowanych w głównych kategoriach.

Ten artykuł został opublikowany 19-02-2014 16:41 i może nie być aktualny. Spróbuj wyszukać nowsze treści.

W tym roku najwięcej nominacji powędrowało do dwóch filmów: Grawitacji i American Hustle. Drugi z wymienionych, nominowany jest we wszystkich kluczowych kategoriach - za role pierwszo- i drugoplanowe, scenariusz i reżyserię. Jest też kandydatem do tytułu najlepszego film roku.

W ostatniej kategorii nominację zdobył również kontrowersyjny Wilk z Wall Street w reżyserii Martina Scorsese. Aż 5 nominacji dla tego obrazu zaskakuje o tyle, że zarówno osoba reżysera jak i Leonardo DiCaprio, odtwórca głównej roli, nie cieszą się popularnością wśród członków Akademii. Świadczyć o tym może choćby nie przyznanie DiCaprio nominacji za fenomenalną kreację jaką stworzył w Django Quentina Tarantino. Scorsese natomiast w przeciągu swojej kariery tylko jeden raz otrzymał statuetkę - za Infiltrację, w roku 2006. Kinomani wiedzą jak niewielkie to osiągnięcie w momencie, gdy reżyser ten ma na koncie takie dzieła jak Aviator czy Wyspa Tajemnic.

Z kolei David O. Russel, reżyser American Hustle po raz kolejny doprowadził swój film do uzyskania nominacji we wszystkich kategoriach aktorskich. Podobnie jak w zeszłym roku, dla Jennifer Lawrence i Bradleya Coopera udział w jego produkcji zaowocował nominacją do statuetki. Szanse na wygraną ma także Christian Bale, nominowany w kategorii Najlepszy Aktor Pierwszoplanowy. Jednak w walce o statuetkę zmierzyć się będzie musiał z Matthew McConaugheyem, którego rola w Witaj w klubie według krytyków jest godną Oscara kreacją. Statuetka dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej raczej nie powędruje też do Amy Adams. Wielokrotnie nagradzana za swoje role Meryl Streep oraz fenomenalna ze swoja kreacją w Blue Jasmine Cate Blanchett to wyjątkowo silna konkurencja. Zwłaszcza Cate Blanchett, która otrzymała już inne nagrody za swój występ.

Przy tak mocnej konkurencji w tej kategorii nominacja Sandry Bullock budzi zdumienie zarówno krytyków jak i widzów. Bullock jest bowiem jedyną chyba aktorką, której udało się sięgnąć w jednym roku po dwie nagrody - Oscara i Złotą Malinę - a jej rola w Grawitacji uznana może zostać co najwyżej za "poprawną". Grawitacja ma natomiast duże szanse na otrzymanie statuetek w kategoriach "technicznych" - za efekty specjalne i zdjęcia. Wyjątkowo dobre zdjęcia pojawiły się również w filmie Denisa Villeneuve'a Labirynt . Zdjęcia w Grawitacji są jednak tak dobre, że może się zdarzyć iż Roger Deankins, pozostanie bez nagrody. Sytuacja taka miała już miejsce w roku ubiegłym, kiedy to Deankinsowi nie udało się zamienić nominacji za zdjęcia do Skyfall w statuetkę.

Skomentować jeszcze warto 9 nominacji przyznanych Zniewolonemu Stevena MCQueena. O ile nominację za najlepszy film wyjaśnić można typową dla Akademii chęcią bycia poprawnymi, o tyle nominacje dla Chiwetela Ejiofor i Lupity Nyong'o są przesadzone. Ich aktorstwo nie wyróżnia się na tle pozostałych nominowanych w ich kategoriach. Nominacja za reżyserię natomiast uzasadniona być może chyba jedynie brakiem nagród za poprzednie świetne filmy McQuenna - Głód i Wstyd . Jedynie nominacja Michaela Fassbendera, w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy może być uznana za słuszną. Aktor z filmu na film pokazuje, że jego aktorstwo jest na stałym, wysokim poziomie. W swojej kategorii ma jednak mocnego rywala, Jareda Leto, docenionego za występ w Witaj w klubie. Na ten film podobnie jak na film Ona w reżyserii Spike'a Jonze warto zwrócić uwagę ze względu na fakt,że oba filmy mają według krytyków duże szanse na zwycięstwo w kategorii Najlepszy film.

Który film zdobędzie najwięcej statuetek w tym roku? Na to pytanie odpowiedź poznamy już 2 marca. Do tego czasu warto zapoznać się z nominowanymi obrazami i przekonać, który z nich naprawdę wart jest nagrodzenia.

Pełna lista nominacji dostępna jest w portalu Filmweb

systemu komentarzy dostarcza Disqus
nasi partnerzy