Jak się uczyć, aby się nauczyć?

Znowu zarwałeś noc, a mimo to nie zaliczyłeś kolosa? Uczysz się już od kilku godzin i wciąż masz wrażenie, że nic nie umiesz? Kolejny raz nie mogłeś wyjść ze znajomymi, bo musisz się uczyć?

Kolokwia, testy, projekty, prace domowe to codzienność wielu z nas. Często zastanawiamy się jak połączyć naukę z życiem towarzyskim, pasjami oraz pracą tak, żeby znaleźć chociaż chwilę dla siebie i odpocząć. Wielu ta trudna sztuka nie udaje się. Dlaczego tak się dzieje? Być może dlatego, że pomimo wielu lat praktyki nadal nie potrafimy się uczyć. Poniżej znajdziecie kilka wskazówek jak uczyć się skutecznie.

Zacznij od najważniejszego, czyli miejsca nauki i jedzenia

Ucz się w miejscu, które lubisz. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie i temperaturę. Usuń rozpraszacze, abyś mógł maksymalnie się skupić. Najedz się, ale tak, by być najedzonym, a nie przejedzonym. Miej w pobliżu coś do picia. Wypróbuj także naukę w bibliotekach. Dla wielu jest to idealne miejsce do nauki, może będzie też odpowiednie dla Ciebie.

Nie ucz się na ostatnią chwilę

Presja czasu wyzwala w nas stres. Nie możemy skupić się na nauce, myślimy tylko o tym jak mało zostało czasu. Dlatego warto zacząć uczyć się odpowiednio wcześniej tak, aby mieć również czas na spokojne powtórzenie materiału.

Używaj wyobraźni

Nie pozwól sobie na nudę w czasie nauki! Zapamiętywane zagadnienia skojarz z czymś znanym lub śmiesznym. Twórz historyjki. Znajdź słowa klucze i połącz je ze sobą. Im bardziej śmieszne, głupie i absurdalne skojarzenia, tym lepiej.

Rób ściągi

Nie chodzi tu o ściąganie, a samo pisanie ściąg. W ich tworzenie wkładamy dość sporo energii, ponieważ staramy się zapisywać tylko istotne informacje. To sprawia, że lepiej zapamiętujemy to, co napisaliśmy.

Dodaj koloru

Używaj markerów i kolorowych długopisów. Podkreślaj ważne informacje, rysuj obrazki i twórz mapy myśli. Dzięki temu przyswajany materiał będzie przyjemniejszy dla oka.

Czytaj na głos

Gdy czytamy coś na głos łatwiej to zapamiętujemy, ponieważ pobudzamy dodatkowy ośrodek w mózgu. Warto zatem czytać z różnym tempem, akcentem i głośnością.

Zaplanuj powtórki

Bez powtarzania nauka jest praktycznie bez sensu. Na początku wydaje nam się, że zapamiętaliśmy wszystko, lecz nawet już po 30 minutach okazuje się, że nic nie możemy sobie przypomnieć. Dlatego warto zaplanować rozłożone w czasie powtórki tak, aby dany materiał pozostał jak najdłużej w naszej pamięci.

Pamiętaj o przerwach

Wraz z upływem czasu nasz mózg przyswaja coraz mniej informacji. Dlatego konieczne jest robienie przerw. 5 minut po 30 minutach nauki i 15 minut po ok. 3 godzinach. Warto także uczyć się różnych zagadnień na przemian, np. jeden temat przez 2 godziny i drugi przez kolejne 2.

Nagradzaj się

Za ciężką pracę należy się nagroda! Gdy już skończysz lub opanujesz pewną część materiału spraw sobie jakąś przyjemność. To dodatkowo zmotywuje Cię do nauki.

Te kilka prostych i łatwych do wcielenia w życie porad może sprawić, że Twoja nauka będzie bardziej efektywna. Wypróbuj je, a być może zaczniesz uczysz się szybciej i lepiej.

systemu komentarzy dostarcza Disqus
nasi partnerzy