Jakie studia wybrać?

Czy zastanawialiście się, jakie kierunki studiów są najlepsze? Po jakich nie musimy martwić się o pracę i zarobki? Szkoda, że ja nie znalazłem takiego rankingu parę lat temu, zanim sam wybierałem się na studia... Celem tego artykułu jest ukazanie Wam tendencji, które panują wśród pracodawców, głównie jeżeli chodzi o zarobki. W Internecie pełno jest rankingów - my zaprezentujemy Wam pigułkę, która być może pozwoli Wam podjąć ostateczną decyzję.

Suche liczby

Jeśli wybieracie Politechnikę (lub inne uczelnie techniczne) - już jesteście na nieco lepszej pozycji. Średnio, absolwenci kierunków technicznych zarabiają o 26% więcej od absolwentów kierunków humanistycznych. Warto także zauważyć, że studenci uczący się stacjonarnie zarabiają średnio o 18% więcej od ich kolegów studiujących niestacjonarnie. Ważnym aspektem są także zarobki w pierwszym roku po studiach i to, jak rosną. W Polsce świeżo po studiach najwięcej zarabiają studenci Szkoły Głównej Handlowej, tuż za nimi plasują się Politechnika Wrocławska i Politechnika Warszawska, a do podium najmniej zabrakło odpowiednio Wrocławskiemu Uniwersytetowi Ekonomicznemu i Uniwersytetowi Warszawskiemu. Z drugiej strony, jeśli chodzi o średnie zarobki po dłuższym czasie, jeszcze bardziej swoich kolegów dystansuje Szkoła Główna Handlowa (zarobki w granicach 5500 zł). Za nią bardzo gęsto plasują się Politechniki (3800 - 4300) z jednym wyjątkiem w postaci Uniwersytetu Warszawskiego (śr. zarobki 3800).

Dużo suchych liczb

Jeśli wgłębimy się dalej, przyglądając się na przykład specjalnościom, od razu zauważymy, że najwięcej zarabiają informatycy (kto by się spodziewał...). Informatyk po studiach może liczyć nawet na stawki sięgające 6 tys. zł. Na drugim miejscu są studia związane z ekonomią i finansami (pomiędzy 4 i 5 tys.), a podium zamykają nauki związane z farmacją (średnio pomiędzy 4 i 4.7 tys.). Potem prawo i administracja, kierunki pedagogiczne i ostatnie miejsce dla studiów sportowych. Większość studentów zaczynając swoje przygody na uczelniach zakłada, że zakończy edukację na poziomie magistra. Czy to się opłaca? Rozbieżności w płacach dla absolwentów I i II stopnia są bardzo różne. Od blisko 800 zł w przypadku SGH, aż do różnic rzędu 100-200 zł w przypadku Politechniki Gdańskiej lub Uniwersytetu Warszawskiego. Kierunki humanistyczne gwarantują mniejsze stawki niż techniczne, ale sięgają blisko 3000 po studiach (dla psychologów), ok. 2800 (dla teologów i socjologów) oraz w granicach 2500 zł dla absolwentów polonistyki, historii czy dziennikarstwa.

Blue pill or the red pill?

Jeśli mierzycie naprawdę wysoko, spróbujcie trafić do jednego z najbardziej płatnych zawodów: Architekt IT (8500), Senior Developer (6600) czy brand manager (5700). Ogólnie, na 9 najbardziej płatnych zawodów, aż 7 jest związanych z szeroko pojętym IT. Ostateczna decyzja i tak należy do Was. Pamiętajcie także, że nawet najlepsze studia nie dają gwarancji pracy i świetnych zarobków. Z pewnością jednak łatwiej takową zdobyć po informatyce niż po mariologii. Studia to czas, podczas których nauczycie się o wiele więcej niż programować - i z takim podejściem powinniście planować kolejny etap w życiu.

systemu komentarzy dostarcza Disqus
nasi partnerzy